Bein Sports 1

Bein Sport 1 konusunda ayrıntıya girmeden önce ön bilgi sunmayı gerekli gördük. Çünkü 2001 yılından itibaren Lig TV adıyla yayın hayatına başlayan kuruluş daha sonra Digiturk dijital platformu üzerinden yayınlarına devam etmiş ve 2017 yılı başında da Katar merkezli beIN Media Group tarafından satın alınarak ismi beIN Sports olarak değiştirilmiştir. Türkiye Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig maçları başta olmak üzere dünyanın önemli liglerinde ve turnuvalarında oynanan maçların canlı yayınları uzun bir süredir bu yayıncı kuruluş tarafından satın alınmaktadır. Haliyle büyük bir endüstri haline gelen futbol ile ilgili yaşanan bu gelişmeler dünyanın birçok ülkesinde aynı şekildedir. Çünkü özellikle reklam yayınları ve kulüp gelirleri ile bağlantılı olan canlı maç yayınları konusunda oldukça büyük bütçe rakamları gündeme gelmektedir. Bu gelişmelerin bazı açılardan elbette ki sporseverlere de olumsuz yansımaları söz konusu olmaktadır. Nitekim bundan yıllar önce tüm spor karşılaşmaları devlet televizyonu tarafından kamuya ücretsiz olarak yayınlanırken, şimdi artık bu konuda para konuşmaktadır. Dolayısıyla da büyük bir sporsever kesimini olumsuz etkilemektedir.

Dijital Yayın Platformları
Bein Sport 1 şeklinde internet arama motorları üzerinden yapılan aramaların nedeni de aslında bir önceki paragrafta belirttiğimiz durumdan dolayıdır. Çünkü abonelik sistemi üzerinden ücretli olarak şifreli yayınları izlenebilmesi söz konusu olduğundan, aboneler haricindeki kullanıcıların ancak internet üzerinden canlı maç yayınları sitelerinde bu maçları şifresiz ve ücretsiz olarak izleyebilmeleri mümkündür. Ayrıca farklı alt yayın kanallarını da kapsayan yayıncı kuruluşun neredeyse birçok ligi ve turnuvayı ekranlara taşıması dolayısıyla farklı çözümler arayan izleyicilerin bunu internet üzerinde buldukları görülmektedir. Özellikle son dönemde ciddi girişimler bulunduğu görülen bu alanda kurulan yeni maç izleme siteleri gerçekten de HD görüntü kalitesi ile kesintisiz ve donma sorunu yaşamadan canlı maç yayınları sunmaktadırlar. Dolayısıyla, bu durumdaki sporseverlerin ilk adresi ise; bu yeni dijital yayın platformları olmaktadır.

Maç Linkleri Nerelerde?
Bein Sport 1 aramalarında karşınıza gelecek olan sonuçlar arasında elbette ki kaliteli olan maç izleme siteleri olduğu gibi, tamamen spam içerikli ve fake maç linkleri yayınlayan siteler de vardır. Çünkü sporseverler tarafından gösterilen talebin artması nedeniyle bu alana giriş yapan çok sayıda yeni maç izleme siteleri ile karşılaşmaktayız. Ancak, bunlar arasında sadece güçlü teknik altyapıya sahip, uzman personel kadroları bulunduran ve belirli bir yatırım gücüne sahip maç izleme sitelerinin daha sağlıklı canlı maç yayınları sağladıkları da bir gerçektir. Özellikle reklam geliri ve hit elde edebilmek için sosyal medya sitelerinde bu türden maç linkleri ile de karşılaşmaktayız. Yine bunlar arasında çalışan maç linkleri bulunduğu gibi, hiçbir işe yaramayan maç linkleri de bulunmaktadır.

Son Değerlendirme
Sonuç olarak, hayatımızın birçok alanında yer kaplayan internet ve çeşitli yazılımlar sayesinde maç izleme keyfini yaşamak isteyen sporseverlerin canlı maç izleme siteleri üzerinden arama yaptıkları görülmektedir. Canlı maç linkleri konusunda başarılı olarak bilinen bazı maç linkleri yayınlayan siteler kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Özellikle bein Sport 1 izle aramaları yazımızın giriş paragrafında belirttiğimiz nedenden dolayı daha yoğun olmaktadır. Dolayısıyla, bir süre daha internet üzerinden maç izleme imkânını kullanacak olan sporseverlerin gerek bilgisayarlarından, gerek mobil cihazlarından ve gerekse internet uyumlu televizyonlarından canlı maç izleme yoluna gidecekleri görülmektedir. Çünkü daha makul fiyatlarda sunulması gereken maç yayınlarının Türkiye gibi ülkelerin sosyal ekonomik şartları açısından şu andaki fiyatları ise oldukça yüksek sayılabilecek düzeydedir. Bu yüksek faturayı ise herkesin karşılaması beklenemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir